PROHLÍDKY PODZEMÍ

Vážení zákazníci slavonického podzemí, pro letošní rok jsou již prohlídky podzemí ukončeny.

Těšíme se na Vás opět v příštím roce 2022.

  

 vstupenka  

Nabízíme dvě trasy podle náročnosti – krátkou a dlouhou, obě osvětlené a s průvodcem. Vstup do sklepa, ze kterého se dále vchází do gotických podzemních prostor, je přístupný z mázhausu cukrárny (dům čp. 480) na náměstí Míru. Prostor je zaklenut vzácnou sklípkovou klenbou od místního stavitele Leopolda Estereichera. Ta bez pochyby stojí za zaklonění hlavy - zároveň se tím připravíte na delší pobyt v předklonu :)

Vzhledem k tomu, že místní podzemí je funkční gotický odvodňovací systém – voda stále protéká. Proto dostanete gumáky (část starého protichemického obleku) a pláštěnku, která minimalizuje možné ušpinění. Průměrný profil chodeb (zhruba 150 cm na výšku a 50 cm na šířku) řadí slavonické podzemí mezi jedny z nejmenších veřejnosti nabízených podzemních prostor. Ne-li vůbec nejmenší. Nenechte se ale snadno vystrašit. Nemusíte mít vosí pas ani vzrůst hobita. Důležitá je schopnost dobrého pohybu a chladné hlavy. Pokud tedy nejste klaustrofobní a váš pohybový aparát dovoluje pohyb v předklonu, račte dál. Odvahu nechť Vám dodá prozatímní rekord největšího odvážlivce o výšce 215 cm a 130 kg živé váhy z roku 2001.

 

Červeně značená trasa

(délka 130 m, doba prohlídky 20-40 minut, skupiny max. 20 lidí, pozor na klaustrofobii)

 

Popis: Trasa je osvětlená a má tři zastávky s výkladem průvodce. Vstup je ze sklepa domu č. p. 480 (cukrárna). Z něho se pokračuje připojovací chodbou k hlavní, tzv. páteřní štole. Po této se pokračuje doprava přes nejužší místo na trase do sklepa vedlejšího domu č. p. 481 (Flop). Odsud dále na protější stranu náměstí pod dům č. p. 460, odkud je výstup a návrat přes náměstí do vstupního sklepa. Odsud, po odstrojení, můžete pokračovat dále do cukrárny :)
Cena: Dospělí – 80 Kč, děti, studenti, důchodci, vojáci a další slevy – 50 Kč

 

Časy prohlídek na červené trase v hlavní sezóně (červenec, srpen):

v 9.15, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 a v 17.00 hodin

 

Modře značená trasa

(délka 400 m, doba prohlídky 45-60 minut, skupiny min. 8 otrlých lidí, pozor na klaustrofobii, tato trasa není určena pro děti do 6 let)

 

Popis: Trasa je osvětlena a má sedm zastavení s výkladem průvodce. Cesta chodbami je fyzicky náročná, bez legrace. Proto je nutné objektivní zvážení vlastních schopností a snad i dovedností. Vstup je ze sklepa domu č. p. 480 (cukrárna). Z něho se pokračuje připojovací chodbou k páteřní štole. Po této se pokračuje doleva okolo podzemí domů č. p. 479 a č. p. 478 přes podzemí pod farou a muzeem až pod panský dům. Z podzemí pod panským domem se potom pokračuje stejnou trasou zpět. Prohlídka se napojí na trasu krátkou a končí výstupem v mázhausu domu č. p. 460. Poté následuje přesun přes náměstí do vstupního sklepa domu č. p. 480. Odsud, po odstrojení, můžete pokračovat dále do cukrárny :)
Cena: Dospělí – 100 Kč, děti, studenti, důchodci, vojáci a další slevy – 80 Kč

 

Časy prohlídek na modré trase v hlavní sezóně (červenec, srpen):

v 9.30, 11.15, 13.15 a v 15.15 hodin

 

Po novodobé devastaci začala v 90. letech podzemí čistit, opravovat a zajišťovat průvodcovskou činnost Stavební huť Slavonice. Od roku 1998 je část prostor pod náměstím Míru otevřena návštěvníkům. Letos už 23 let.

   

Náš partner: