PROHLÍDKY

Máme otevřeno od jara do podzimu. O letních prázdninách je otevřeno denně od 9:15 do 17:00. Mimo prázdniny si prohlídku domluvíte u průvodce na telefonu 777 038 978, či mailem na podzemi@shslavonice.cz.

Sezona 2018 z provozních důvodů ukončena k 31.8.2018!

vstupenka

Nabízíme dvě trasy podle náročnosti – krátkou a dlouhou, obě osvětlené a s průvodcem. Vstup do sklepa, ze kterého se dále vchází do gotických podzemních prostor, je přístupný z mázhausu cukrárny (dům čp. 480) na náměstí Míru. Prostor je zaklenut vzácnou sklípkovou klenbou od místního stavitele Leopolda Estereichera. Ta bez pochyby stojí za zaklonění hlavy - zároveň se tím připravíte na delší pobyt v předklonu :)

Vzhledem k tomu, že místní podzemí je funkční gotický odvodňovací systém – voda stále protéká. Proto dostanete gumáky (část starého protichemického obleku) a pláštěnku, která minimalizuje možné ušpinění. Průměrný profil chodeb (zhruba 150 cm na výšku a 50 cm na šířku) řadí slavonické podzemí mezi jedny z nejmenších veřejnosti nabízených podzemních prostor. Ne-li vůbec nejmenší. Nenechte se ale snadno vystrašit. Nemusíte mít vosí pas ani vzrůst hobita. Důležitá je schopnost dobrého pohybu a chladné hlavy. Pokud tedy nejste klaustrofobní a váš pohybový aparát dovoluje pohyb v předklonu, račte dál. Odvahu nechť Vám dodá prozatímní rekord největšího odvážlivce o výšce 215 cm a 130 kg živé váhy z roku 2001.

Červeně značená, délka: 130 metrů, cca 20 minut
Popis: Trasa je osvětlená a má tři zastávky s výkladem průvodce. Vstup je ze sklepa domu č. p. 480 (cukrárna). Z něho se pokračuje připojovací chodbou k hlavní, tzv. páteřní štole. Po této se pokračuje doprava přes nejužší místo na trase do sklepa vedlejšího domu č. p. 481 (Flop). Odsud dále na protější stranu náměstí pod dům č. p. 460, odkud je výstup a návrat přes náměstí do vstupního sklepa. Odsud, po odstrojení, můžete pokračovat dále do cukrárny :)
Cena: Dospělí – 70 Kč, děti, studenti, důchodci, vojáci a další slevy – 50 Kč

Modře značená, délka: 300 metrů, cca 1 hodina
Popis: Trasa je osvětlena a má sedm zastavení s výkladem průvodce. Cesta chodbami je fyzicky náročná, bez legrace. Proto je nutné objektivní zvážení vlastních schopností a snad i dovedností. Vstup je ze sklepa domu č. p. 480 (cukrárna). Z něho se pokračuje připojovací chodbou k páteřní štole. Po této se pokračuje doleva okolo podzemí domů č. p. 479 a č. p. 478 přes podzemí pod farou a muzeem až pod panský dům. Z podzemí pod panským domem se potom pokračuje stejnou trasou zpět. Prohlídka se napojí na trasu krátkou a končí výstupem v mázhausu domu č. p. 460. Poté následuje přesun přes náměstí do vstupního sklepa domu č. p. 480. Odsud, po odstrojení, můžete pokračovat dále do cukrárny :)
Cena: Dospělí – 90 Kč, děti, studenti, důchodci, vojáci a další slevy – 70 Kč

Po novodobé devastaci začala v 90. letech podzemí čistit, opravovat a zajišťovat průvodcovskou činnost Stavební huť Slavonice. Od roku 1998 je část prostor pod náměstím Míru otevřena návštěvníkům. Letos už 20 let.